Фарингит и тонзилит при деца. Какво да правите при болки гърлото? Кои симптоми ще ви помогнат да откриете фарингит при детето, какво лечение е ефективно?
Какво е фарингит и тонзилит
Ако се възпаляват самите сливици, това се нарича тонзилит, а възпаление непосредствено на гърлото се нарича фарингит. При едновременно възпаление на гърлото и сливиците болестта се нарича фаринготонзилит.
Инфекциите се предават при непосредствен контакт с болен човек. Бактериалните инфекции по-често се разпространяват през зимата, а вирусните – през лятото и през есента.
Детски фарингит
Фарингит и тонзилит най-често се наблюдават при деца на възраст 6-8 години. При деца до 2 години ангини (стрептококова инфекция) се развиват рядко.
Причините за фарингит и тонзилит
Има много причини за възпаление на гърлото. Най-често като агенти (възбудители) на инфекции действат вирусите (аденовирус, грипен вирус, вирусът на Епщайн-Бар, вируса на херпес симплекс), бактерии (бета-хемолитичен стрептокок от група А, хемолитичен грип тип Б, микоплазма), гъбични инфекции, паразитни инфекции, цигарен дим.
Симптоми
Симптоми на фарингит и тонзилит при децата в голяма степен зависят от причината за възникване на инфекцията и състоянието на здравето на пациента. При някои деца възпалението минава бързо, при други болестта се развива бавно. Към най-често срещаните симптоми са:
- болки в гърлото;
- повишена температура;
- главоболие;
- намаляване на апетита;
- гадене, повръщане;
- болки в корема;
- болезнено преглъщане;
- зачервяване или сухота в гърлото.
Диагностика
В повечето случаи просто преглед на гърлото не позволява да се различи възпаление от вирусен произход от стрептококово. Важно е да запомните, че възпаление на гърлото, причинено от бета-хемолитичен стрептокок от група А изисква лечение с антибиотици – това е необходимо за предотвратяване на усложненията, които могат да причинят тези бактерии.
Затова на повечето деца се назначава тест за стрептококи и анализ на микрофлората на гърлото. Обикновено лекарят взима на детето намазка от гърлото (т. нар. бърз тест за стрептококи). Ако тестът дава положителен резултат, на детето се назначава антибиотик. Ако тестът е отрицателен, намазката от гърлото се запазва за изследване микрофлората на гърлото: това ще позволи в рамките на два-три дни да се определи има ли в микрофлората някакви бактерии (бета-хемолитичен стрептокок от група А). На база на тези данни лекарят предписва лечение.
Фактори, влияещи на лечението
Лекарят назначава специално лечение на фарингит или тонзилит въз основа на:
- възрастта на детето, общото състояние на здравето му и история на заболяванията;
- степента на заболяването;
- причини за възникване на заболяването;
- поносимост към специфични медикаменти, процедури и методи на лечение;
- оценка на по-нататъшното развитие на болестта.
Лечение на фарингит и тонзилит при деца
Антибиотиците не помагат при лечение на вирусно възпаление на гърлото. За лечение на фарингит обикновено се предписват:
- парацетамол (като обезболяващо);
- увеличаване приема на течности;
- пастили за гърло;
- антибиотици (при инфекции от бактериален произход).