Помолихме те да направиш това и това, защо все забравяш?
Много родители на постоянно разсеяни тийнейджъри не могат да разберат защо децата са толкова небрежни към своите дела и време. „Помолихме те да направиш това и това, защо все забравяш?“. Познато ли ви е? Детето сякаш умишлено игнорира молбата на възрастния. Но дали е така?
Важно е да запомним, че нашето поколение и поколението на нашите деца са две диаметрални противоположности. Днешният свят съдържа много повече дразнители, отколкото преди тридесет или четиридесет години. Но самият мозък на тийнейджъра е останал същият, неговата структура, функции, възможности не се различават от мозъка на тийнейджърите, живели дори преди век.
Тийнейджърът не може да издържи цял урок в училище, не може да седне и веднага да си направи домашното до края, не може да прочете книгата, която сте го посъветвали да направи? Нищо странно. Докато родителите се борят с последни сили за децата си, за тяхното внимание, целенасоченост и способност да се концентрират, това, което заобикаля детето всеки ден, какво остава за това, което се случва всяка минута, го дърпат в обратната посока.
Съвременните корпорации харчат богатства, за да привлекат възможно най-много публика. А нашите деца, така нареченото поколение Z, са тяхната основна цел. Апетитно. Те им предоставят всякаква информация незабавно. И това, което някога можеше да се научи само като се чете дебела книга, която можеше да се получи само в библиотеката, в наше време всеки тийнейджър може да намери незабавно в мрежата. Неслучайно в западните страни се появи такъв израз: „Tl;dr“ (too long; didn’t read – твърде дълго, не го прочетох) - тъжната тенденция на „зумерите“ да игнорират „твърде голямото“ количество "скучна" информация.
Активното развитие на масовата култура в различни области доведе до факта, че младите хора съзнателно пропускат това, за което трябва да отделят много време и усилия. „Мисленето чрез клипове“ ги тласка да подминават разучаването на информация на много нива.
Мисли искри
Според канадски проучвания на Microsoft на 2000 души, през последните (по това време) тринадесет години времето за концентрация на хората постепенно намалява. И сега... дори златна рибка се фокусира по-добре от обикновения интернет потребител! Невероятно, нали? Промените засягат предимно младите хора на възраст от осемнадесет до двадесет и четири години. Петдесет и два процента от младите хора признават, че проверяват социалните мрежи на всеки половин час. В същото време задачите, възложени на човек, не са станали по-малко – броят им само расте, както би трябвало да бъде с клиповото мислене. Децата преминават от тема на тема толкова бързо, че нямат време да се концентрират. И ако в същото време преживеят и някои емоционални моменти: първа любов или например развод на родителите си, в главите им изникват искри-мисли. Не успява да изгасне една, тъй като веднага светва друга, за да изгасне, да отстъпи място на следващата.
Всички сме били "там"
Пубертетът също влияе върху концентрацията на вниманието на подрастващите. Всички сме били „там“, било е трудно за всички през този период. Пубертетът започва на десет и завършва на около деветнадесет. Пубертетът е придружен от хормонални промени, които водят до повишена емоционална реакция на случващото се и до неочаквани промени в настроението. Ако детето е тъжно или ядосано, ще му бъде трудно да се концентрира върху домашните си задължения или уроци.
Поради неразбиране, че подрастващите имат „хормони, които са палави“ и просто трябва да издържите, възникват конфликти между родители и деца. Малко възрастни вземат предвид: подрастващите имат напълно различни нужди и те не са, което ние възрастните наричаме добро и правилно. Мама, татко, учител, треньор всички заявяват като един: той е мързелив, седи само, бездейства от сутрин до вечер, той само спи и спи. Но ранното ставане за училище за човек, преминаващ през преходна възраст, е истинско изпитание. Тъй като самият цикъл на съня е различен от цикъла на съня за възрастните. Тийнейджърите не стоят до късно, защото искат. Има причина: производството на мелатонин (хормон на съня). И в същото време тийнейджърите трябва да спят повече, ако не десет часа, което би било идеално, то поне осем и половина. Възможно ли е да се наспиш, ако будилникът е настроен на шест, легнал си след дванадесет, ако самият ти си напрегнат, ако имаш сто хиляди задължения и задачи и има само дразнители около това, което нарушава съня?
производство на мелатонин (хормон на съня). И в същото време тийнейджърите трябва да спят повече, ако не десет часа, което би било идеално, то поне осем и половина. Възможно ли е да се наспиш, ако будилникът е настроен на шест, легнал си след дванадесет, ако самият ти си напрегнат нерв, ако имаш сто хиляди задължения и задачи и има само дразнители около това, което нарушава съня ? производство на мелатонин (хормон на съня). И в същото време тийнейджърите трябва да спят повече, ако не десет часа, което би било идеално, то поне осем и половина. Възможно ли е да се наспиш, ако будилникът е настроен на шест, легнал си след дванадесет, ако самият ти си напрегнат нерв, ако имаш сто хиляди задължения и задачи, а около теб има само дразнители, нарушаващи съня?
"Спри да обвиняваш за всичко хормоните!" – всеки родител на тийнейджър ще каже това рано или късно. Така че нека не се изхвърляме. И нека само да добавим, че учените са установили, че мозъкът на тийнейджъра продължава да се развива, дори тийнейджърът да изглежда като голямо дете. С други думи, структурата на мозъка на тийнейджър е по-скоро тази на мозъка на малко дете. И буквално тийнейджърите са същите деца: уязвими, раздразнителни, впечатлителни. Не бързайте да изисквате от тях да се държат като възрастен. КАТО възрастен, може би ще се получи. Но истински възрастен – не.