Може ли депресията да се развие при деца в училищна възраст?
"Той е депресиран" – така се казва за човек, който дълго време е в потиснато, мрачно настроение. Обикновено това се дължи на всякакви житейски проблеми, нерешени проблеми или натрупан стрес. По всичко личи, че депресивното състояние е по-характерно за възрастни, опитни хора. Въпреки това, малките деца също изпитват истинска депресия. Защо се случва това?
Причини за депресия при деца
Редица фактори могат да причинят депресия при детето, а именно:
- Наследственост. За съжаление децата на родителите, които изпитват депресивно състояние, често са предразположени към това заболяване. В допълнение, така наречените неблагополучни личности могат да "наградят" детето си със склонност към депресия: наркомани, алкохолици и като цяло асоциални личности.
- Органични причини. Когато нормалните биохимични процеси, протичащи в човешкия мозък, се нарушат, настъпват промени в поведението и настроението му.
- Външни фактори. Стрес, страх, конфликт в семейството или в училище, проблеми в отношенията на родителите няма как да не повлияят на детската психика.
- Соматични заболявания. Заболявания на вътрешните органи често водят до потиснатост и апатично състояние при детето. В най-голяма степен това се отнася до инфекциозни заболявания, хронични патологии, придружени от синдром на болката, както и случаите, когато лечението изисква плашещи, болезнени, неприятни процедури: инжекции, превръзки и други подобни манипулации.
Симптоми на депресия
Състояния, каращи родителите да мислят, че детето им има депресия са, когато то е тъжно, вяло, потиснато, липсва интерес към каквото и да е, честа промяна в настроението.
В допълнение, детето дори може да покаже диаметрално противоположни реакции за кратък период от време, например:
- Агресията и гневът към другите могат да бъдат заменени от съжаление към тях, свръхчувствителност и сълзливост.
- Усещането за собствена ненужност и безполезност преминава във фаза на повишени изисквания, капризи и истерии.
- Постоянна сънливост заменя безсънието и емоционалната възбуда.
- Загубата на апетит започва да се компенсира от постоянно чувство на глад и желание за ядене.
Най-честите симптоми на депресия при децата обаче са постоянно чувство на умора, проблеми с ученето, свързани с влошаване на паметта, вялост, летаргия, затормозеност, неловкост и оклюмалост, тревожност. А от гледна точка на физическото здраве, при детето може да се наблюдава слабост, замаяност, гадене, главоболие и коремна болка, причините за които обикновено не могат да бъдат установени.
Характеристики на депресивно състояние при деца от различни възрасти
Въпреки факта, че описаните симптоми на депресия в различна степен на тежест могат да се проявят както при деца, така и при възрастни, все пак има някои нюанси, характерни за деца от определени възрастови групи. Така че, нека да разгледаме по-подробно.
- От раждането и до 3-годишна възраст децата могат да откажат да ядат и да не наддават достатъчно на тегло. На фона на своите жизнерадостни и весели връстници, децата с депресия рядко показват положителни емоции, те не се интересуват от играчките и процеса на опознаване на света около тях.
- На възраст от 3 до 5 години детето не притежава достатъчно битови умения, не може да свикне с тоалетната, не може да използва лъжица, например. Неговата неловкост редовно обърква родителите, а самото дете е склонно постоянно да иска прошка, чувствайки вина за най-малките пропуски.
- 6-8-годишните деца често са много агресивни към връстниците си, докато изпитват сериозна ревност и привързаност към собствените си родители, изисквайки тяхното повишено внимание и любов.
- Деца от 9-12 години могат да изненадат и дори да изплашат близките си с мрачното си и негативно отношение към живота. Понякога те са толкова несигурни в собствените си способности, че това води до сериозни проблеми с постиженията в училище.
Депресия или лошо настроение?
Добре е да се разбере, че не е необходимо да се задейства алармата, ако детето за кратко е тъжно, губи интерес към играчките и дори промени решението си да отиде на разходка. Необходимо е да се мисли за депресия само когато признаците, които предизвикват опасения, не изчезват напълно или периодично се проявяват през целия месец. Тогава е необходимо да се консултирате със специалисти за квалифицирана помощ. Психолози и невролози могат да помогнат.
Първите са отговорни за психотерапевтичния подход към лечението, защото психолозите могат да разпознаят истинските причини, довели до депресията, както и да предприемат всички необходими мерки за отстраняване на проблема.
Лечение на детска депресия от психолог
Какво влиза в арсенала на психолога? На първо място, това е когнитивно-поведенческа терапия.
Когнитивната функция на човека е неговата способност за обучение, така че всички усилия на специалиста са насочени към научаване на малкия пациент да преодолява страховете си, да се справи със ситуацията и да промени отношението си към проблема и собственото си поведение.
Следващият подход е индивидуална терапия, насочена към лична и доверителна комуникация с детето, нейната цел е да осигури подкрепа, да покаже състрадание и да помогне на малкия човек да стане по-уверен в собствените си сили. Такава индивидуална комуникация е много полезна за срамежливи, затворени, несигурни и дори заекващи деца.
Груповата терапия има за цел да развие и укрепи социалните навици за общуване, което е изключително важно за адаптирането на индивида в обществото. Този вид терапия е ефективна, както за децата, така и за техните родители. Децата под формата на игра, а родителите под формата на дискусия и обмяна на опит, се научават да изразяват правилно чувствата си и внимателно да изслушват събеседника.
Семейната терапия помага за решаването на проблемите, възникнали в хода на взаимоотношенията между членовете на семейството, които водят до потискане на личността на детето. Много често психолозите са изправени пред два диаметрално противоположни варианта за взаимоотношения между възрастни и деца. Първият е прекомерният контрол от страна на родителите и строгото възпитание на детето, а вторият е прекомерната свобода, предоставена на децата, граничеща с небрежност и хладност.
Разбира се, в случай на развитие на депресия при съвсем малко дете, психолозите работят изключително с родителите му, обяснявайки им необходимостта от внасянето на някои промени в обичайния начин на живот на семейството.
Лечение на детска депресия при невролог
Що се отнася до лекарите невролози, тяхната роля в лечението на детската депресия напоследък се увеличава. Факт е, че депресията, причинена от органични причини, водещи до нарушение на биохимичните процеси в мозъка, може успешно да се диагностицира само от такива тясноспециализирани специалисти. Те назначават подходящо медикаментозно лечение, допустимо за приемане в детската практика.
Много е важно да се разбере, че някои видове депресия не могат да преминат сами, в такива случаи е необходимо специфично лечение.
Може ли да се предотврати детската депресия?
Топли и доверителни отношения, любов, внимание и грижа за по-малките членове на семейството, съвместни занимания, разходки и забавни игри на открито в голяма степен ще предотвратят появата на депресивно настроение у децата и ще ги избавят от тъга и неувереност в себе си. И шансове за депресия няма да останат почти никакви!