
Вкусното и ароматно кафе, което така често употребяват възрастните сутрин по време на закуска, рано или късно ще привлече вниманието на всяко дете. Напълно възможно е този интерес да се появи достатъчно рано и детето настойчиво да иска да му налеете вместо обичайните сок или мляко, вкусно ухаещо кафе.
От каква възраст може да се даде кафе на детето и ще има ли вреди?
В повечето случаи родителите позволяват на детето да опита малко кафе, което предварително е разредено с мляко или сметана. Въпреки това, от повторно и редовно даване на кафе на детето родителите често се въздържат. Това се дължи на банално незнание на отговора на въпроса „на каква възраст и в какви количества може да започнете предлагане на детето на кафе и съдържащи кафе напитки?“.
Какво ни е известно за ползата от кафето?
Кафето е специфичен продукт, който активно се радва на интерес и популярност по целия свят. Неговите чудодейни свойства са в състояние да повишат двигателната и мозъчната активност. Насища организма с редица полезни микроелементи и витамини – А, В, D.
Кафето може да бъде доста полезно за детето, тъй като в състава му се съдържат йод, калций, магнезий, които вземат активно участие в развитието и растежа на малчугана. Но толкова полезен ефект ли има кафето за децата, както за възрастния организъм?
Истинското кафе на зърна и правилно приготвено има следните полезни свойства:
- подобрява кръвообращението;
- подобрява работата на мозъка;
- има енергизиращ ефект;
- ускорява процеса на събуждане;
- повишава вниманието и концентрацията;
- улеснява запаметяването;
- намалява умората;
- физически стимулира;
- подобрява настроението;
- позволява да работят по-добре стомаха и червата;
- предпазва организма от вредното влияние на околната среда, благодарение на голямото съдържание на антиоксиданти;
- намалява вредното въздействие на радиацията;
- оказва влияние върху участък от мозъка, който отговаря за дишането. Благодарение на това кафето облекчава състоянието при астма.
Но злоупотребата с кафе води до факта, че всички положителни качества губят своите свойства и напитката става повече вредна, отколкото полезна. В случай, че сте позволили на детето да злоупотреби с кафе в големи количества, може да се стигне до катастрофални последици, проявяващи се в безсъние и периодична тахикардия.
Следва продължение: Децата и кафето – как правилно да се дава напитката и от колко години е разрешена употребата му?