Кратък пътеводител в дивния свят на родителството. Препоръките имат за цел да помогнат на татковците да се ориентират в ситуацията, да станат надеждна опора и подкрепа в грижите за новороденото.
- Предупреждавай я предварително, когато ще закъснееш след работа (или за по бира с приятели)
Един прост пример: представи си, че се готвиш да се набереш 20 пъти на висилката, достигаш 18 и към теб се приближава треньора и ти казва: „Хайде още десет!“. Точно така се чувства и тя, когато в последния момент ѝ съобщиш, че ще закъснееш.
- Когато влезеш в къщи, веднага се включвай в задълженията
Сега не е времето да си поговориш със съседа и да обсъждаш новините от политиката или спорта. Представи си, че това е любимият ти военен филм, предстои решаващата битка и жена ти се нуждае от подкрепление. Защото в това време тя ходи с детето на ръце и мисли: „Остават само още 10, 9, 8… минути“ (виж предходната точка).
- Радвай се на детето
Естествено, че го обичаш, но трябва и да показваш своите чувства. Защото новоизпечената майка е изпълнена с хиперотговорност за детето си, дори то да реве като разгневено маймунче. Затова: „Толкова се затъжих за него днес, дай ми го, а ти отивай под душа“. И тя с удоволствие ще се оттегли или под душа, или най-накрая да хапне нещо, или просто да постои сама. Печеливш вариант!
- Не я питай: „Какво имаме за вечеря?“
Ако при твоето прибиране от работа всички са живи и здрави, това е един успешен ден. Един се прибрал и казал: „Ти по цял ден нищо не правиш. Какво си сготвила за вечеря?“. Какъв отговор получил според теб? „Абе я върви на ...“. Така че – отваряй хладилника и виж какво е останало или звънни на пицарията/китайския ресторант и поръчай храна за вкъщи. Или, ако искаш, пийни мляко. Като цяло импровизирай!
- Не разказвай колко си уморен днес
Дори ако цял ден си бягал из джунглата от стадо разярени горили, тя няма да ти го зачете. Дори повече – ще ти разкаже неща, за които не си чувал и не искаш да чуваш. И помни, че тя е този човек, който става нощем да нагледа детето и вижда твоето спящо, беззащитно тяло. Не ѝ давай повод да те задуши с комплекта за кърмене! Не я провокирай!
- Не ѝ казвай: „Ще постоя с детето“
Обичайно тя пропуска тези думи покрай ушите си, но ако се е наспала (т.е. успяла е да спи без прекъсване повече от 20минути), тя няма да остави тези думи просто така. Ти не стоиш с детето, ти си негов БАЩА! Родител със същите отговорности като нея! Затова измисляй алтернативни варианти на „постоя“ – „шефа е моя грижа“, „Сядам зад волана. Ти отивай да видиш своите неща“. Своите, а не майчините.
- Не дръж детето над лицето си, ако лежиш
Да, децата обичат това. И се радват. Ти също го харесваш, разбираемо.
Защото те повръщат и го правят без предупреждение. Докато ти щастливо говориш: “Кой е татковото самолетче? Кой?“, можеш да получиш неочакван подарък право в устата. И цялото ти желание да помогнеш на жена си да отиде по дяволите. Сега тя трябва да се грижи не само за детето, а и за теб да преживееш шока. - Дръж се като сътрудник на специалните служби
Върши грозната работа грациозно, със стил. Безшумно изваждай чиниите от съдомиялната. Прихващай мръсните ръце на роднини и познати, протягащи се към лицето на твоето дете, незабележимо за останалите. Донеси на жена си чаша с вода преди още да си го помисли. Като цяло бъди мъж, приятел!