Когато в семейството се появи дете, всички роднини започват веднага да определят кое в него е от бащата, кое от майката, че и от бабите и дядовците. Понякога всички тези предположения са напълно рационални, а понякога коренно нарушават всички закони на генетиката. Време е да се хвърли светлина върху тези факти и най-накрая да се внесе яснота за всичко това.
Редакцията на „Децата ни“ ще сподели с вас няколко удивителни и истинни факти от света на генетиката.
Генетични особености
За начало да изясним какъв цвят очи ще има бебето в зависимост от цвета на очите на родителите. Няма да е лесно да се разбере вероятно, защото на това влияят не само цвета на очите на родителите, но и на всички прабаби и прадядовци.
Например, има много често срещано погрешно схващане, че на родители с кафяви очи задължително ще се родят деца с кафяви очи. Но това не е така. При тях е напълно възможно да се роди синеоко дете, особено ако близки роднини са имали очи с друг цвят. Има няколко закономерности, които работят със сигурност.
- Ако мъжът и жената са със сини очи, то с вероятност от 99% детето им също ще бъде със сини или светло сиви очи. И само 1% вероятност те да бъдат зелени.
- Ако при единият родител очите са сини, а при вторият зелени, то при детето има равни шансове за двата цвята.
- Ако и двамата родители са със зелени очи, то 75% е вероятността детето да е със зелени очи, 24% – сини и само 1% да са кафяви.
- Комбинация от кафяви и сини очи дава равни шансове на единия и другия цвят на очите.
- Ако единият родител е с кафяви очи, а вторият със зелени, то 50% вероятност детето да е с кафяви очи, 37,5% – със зелени и 12,5% – със сини.
- При кафявооките родители в 75% от случаите ще се роди кафявооко дете, в 19% – със зелени очи и само в 6% от случаите – синеоко.
А сега най-интересното – на всички са известни изразите: „Целият си на баща си!“, „Одрала си кожата на майка си!“, „На баща си се метнала!“ и други в този смисъл. Така че, хайде да видим как умствените способности на децата се предопределят от техните родители. Генетиката не лъже!
- Умът не се предава от баща на син. Само от майката.
- Но има и плюс – ниският интелект от бащата също не се предава на сина.
- Дъщерята също ще наследи половината от умствените способности от баща си.
- Синът наследява интелекта от майка си, която го е наследила от баща си.
- Ако бащата е гений, то неговата дъщеря ще е наполовина толкова умна колкото него. А синът ще бъде същият гений.
- Жените по-често притежават високо ниво на интелигентност, но по-рядко се раждат гении.
Разбира се, това е само теория, и проучванията в тази област все още продължават. Например, Робърт Лерке твърди, че значителна част от детския интелект зависи от Х-хромозомите и тъй като при жените те са две, те по-често предават интелектуалните способности на децата. Въпреки че много оспориха тази хипотеза.
Друго интересно проучване е провел „Отделът по медицински изследвания и социални науки“ в Глазгоу. Те установили, че нивото на интелигентност (IQ) при младите хора в средна възраст (до 35 год.) се различава само 15 пункта от IQ на майката.
„Това е интересен феномен, – се казва в доклада на шотландските учени. – Ние сме свикнали да считаме, че гените на бащата и на майката при равни условия участват в създаването на нов живот. Но се оказва, че има области, в които доминират майчините гени. Точно както има области, където първа цигулка играят мъжките гени“.
Мъжете не бива да се разстройват по този повод, защото техният принос не е маловажен, особено в емоционално отношение. И винаги си заслужава да се помни, че наборът от качества, с които сме родени, далеч не са всичко. Детето също трябва да се възпитава и да се развиват в него тези вродени качества или да се придобиват други. С цветът на очите трябва да се примирим, но пък, виж – умствените способности винаги може да подобрим.